چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
پیشرفت ایران؛ گذشته، حال، آینده
سی‌ام و سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه 1394

کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

 
 فراخوان کنفرانس محورهای کنفرانس پیام رئیس مرکز پیام دبیر کنفرانس فهرست نویسندگان فهرست مقالات جستجوی مقالات

پیام رئیس مرکز


باسمه تعالي

حکمت عملی ایرانیان در تأسیس دولت در سپیده تاریخ و وضع قواعد حکمرانی و نیز معماری تمدن، در آشنایی با حکمت نظری اسلامی گمشده خویش را یافت و ترکیبی حقیقی و فاخر پدید آورد که وصف متفکرانی همچون مونتسکیو و هگل از آن، پیشاپیش اتهام تعصب‌ورزی نسبت بدان را از دامان ما می‌زداید.

داستان پیشرفت ایران، حکایت غلطیدن و بالیدن این گوهر نظری – عملی در جویبار تاریخ است که یکبار همچون روح در کالبد خلافت و تمدن اسلامی حلول کرد و همزمان و پس از آن در چند نوبت اوجی از تمدن را در این سرزمین به دنیا شناساند.

این داستان، به اعتبار موقعیت منحصر به فرد فلات ایران، حکایت تعاملات بین المللی و نیز تهاجم‌های سنگین نظامی و فرهنگی به این سرزمین و اهمال و غفلت حاکمان و برگزیدگان و به خواب رفتن مردم و معطل ماندن ظرفیت‌های عظیم و در نتیجه افسوس‌ها و عبرت‌ها هم هست.

اکنون که در پرتو انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، دوران بیداری اسلامی ایران فرا رسیده است، فرزندان معنوی و میهنی فارابی و بیرونی و بیهقی و خوارزمی و خواجه‌نصیر و دیگران به تبیین میراث تمدن و پیشرفت ایران قیام کرده‌اند تا در تدبیر آینده ایران از آن بهره ‌گیرند. در یکسال گذشته به‌ویژه، بیش از یک هزار تن از متفکران و مورخان و آینده پژوهان و محققان رشته‌های متنوع علمی همت خویش را در بازیابی فراز و فرود تحولات اندیشه و تمدن ایران مصروف داشتند که حاصل آن در قالب مقالات چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در برابر ما است.

به خاطر این موفقیت در پیشگاه خداوند متعال خاضعانه شکرگزار و از مؤلفان و داوران مقالات صمیمانه سپاسگزارم و از کمیته علمی و دبیر محترم و کمیته هماهنگی و همکاران گرامی کنفرانس تقدیر می‌نمایم.صادق واعظ‌زاده
رئیس شورای‌عالی و
رئیس مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت

© تمامی حقوق مادی و معنوی این لوح فشرده متعلق به مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.