پنجمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی   پیشرفت

الگوی پایه   پیشرفت

بیست‌ونهم و سی‌ام اردیبهشت‌ماه 1395
کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران
 
 فراخوان کنفرانس محورهای کنفرانس پیام رئیس مرکز پیام دبیر کنفرانس فهرست نویسندگان فهرست مقالات جست‌وجوی مقالات بروشور کنفرانس

پیام دبیر کنفرانس


باسمه تعالي

«الگوی پایه پیشرفت» موضوع پنجمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تعیین شده است. الگوی پایه را می‌توان نطفه آغازینی تصور کرد که با رشد تدریجی، موزون و هماهنگ، نهایتاً به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منتهی خواهد شد. طراحی این هسته اولیه یک گام اساسی و شاید مهم‌ترین گام در فرایند طراحی الگوست. از این رو کنفرانس پنجم را می‌توان نقطه عطفی در مجموع کنفرانس‌های سالانه مرکز تلقی نمود. طی یکسال گذشته با همفکری‌های گسترده‌ای که در نشست‌ها و حلقه‌های علمی مختلف یا حضور شخصیت‌های علمی و راهبردی کشور بعمل آمده است پیش‌نویس‌هایی ذیل سرفصل‌های مبانی، آرمان، رسالت، افق و تدابیر بعنوان اجزاء اصلی الگوی پایه تهیه شده است. این ویراست‌های اولیه بر هزاران نفر-ساعت کار علمی فشرده و هزاران صفحه اسناد پشتیبان در حوزه‌های مسئله‌شناسی، شناخت قابلیت‌ها و سرمایه‌های ماندگار ملی، آینده‌پژوهی، سیاست‌های کلان و دیگر اسناد برنامه‌ای کشور متکی است.

اکنون زمان آن فرارسیده است که این ویراست‌های اولیه در فضای علمی کشور به صورت گسترده در بوته نقد و ارتقاء قرار گیرد تا پس از پالایش و انسجام‌بخشی اجزاء بتواند در جایگاه بالاترین سند برنامه‌ای کشور مبنای سیاست‌گذاری‌های کلان باشد. لذا یکی از اهداف اصلی این کنفرانس تبیین، نقد و اصلاح و تکمیل این متون است.

این کنفرانس خوشبختانه با استقبال چشمگیر اندیشمندان و پژوهشگران مواجه شده است. در مهلت مقرر 455 مقاله به دبیرخانه کنفرانس واصل شد که پس از داوری، با توجه به محدودیت‌ها، نهایتاً 120 مقاله برای ارائه شفاهی و 188 مقاله برای ارائه بصورت پوستر پذیرفته شد. مجموعه مقالات کنفرانس و مباحث مطروحه در نشست‌های آن سرمایه ارزشمندی است که در مراحل مختلف طراحی الگو مورد بهره‌گیری قرار خواهد گرفت.

در پایان لازم می‌دانم از کلیه ارائه‌دهندگان مقالات، اعضای محترم کمیته علمی، کمیته منتخب داوری و مجموعه داوران، کمیته اجرایی و تمام دست‌اندرکاران و عوامل اجرایی که در برگزاری این رویداد مهم علمی مشارکت داشتند صمیمانه سپاسگزاری نمایم.هادي اكبرزاده
دبیر پنجمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
و معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز


تمامی حقوق مادی و معنوی این لوح فشرده متعلق به مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.