چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
پیشرفت ایران؛ گذشته، حال، آینده
سی‌ام و سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه 1394

کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

 
 فراخوان کنفرانس محورهای کنفرانس پیام رئیس مرکز پیام دبیر کنفرانس فهرست نویسندگان فهرست مقالات جستجوی مقالات

پیام دبیر کنفرانس


باسمه تعالي

كنفرانس‌هاي سالانه مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، رويدادهاى هدفمندي هستند كه اگرچه به توليد دانش و هم‌افزايي علمي در مباحث مربوط به پيشرفت كمك خواهند كرد، اما هر كدام هدف خاصي را در تبیین موضوعيِ بخشي از شاكله كلي الگو و نقشه‌ي راه تدوين آن، دنبال مي‌كنند. طرح ابعاد و زواياي مختلف موضوعات در هر كنفرانس و پرداختن به آنها، زمينه گسترش و تعميق تأملات فكري و مطالعات و تحقيقات علمي صاحب‌نظران را به شكلي هم‌افزا و همگرا فراهم خواهد ساخت و مي‌تواند بستري مناسب براي پاسخگويي به برخي از پرسش‌هاي بنيادين و كلان الگو و تبادل‌نظر در مورد آنها را بوجود آورد.

چهارمین كنفرانس سالانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به موضوع «پیشرفت ایران؛ گذشته، حال و آینده» اختصاص دارد. هدف اين كنفرانس واكاوي علل و عوامل بنيادين مؤثر در فرآيند پيشرفت ايران در گستره زماني گذشته، حال و آينده است. لذا كندوكاو در فراز و فرود تحولات تاريخي ايران، ارزيابي روند پيشرفت جاري كشور با توجه به فرصت‌ها، چالش‌ها و سرمايه‌هاي ماندگار ملي و کمک به ارائه تصويري آينده‌پژوهانه در افق يكصدساله بر پايه يك فراتحليل جامع و فراگير از اهداف اصلي اين كنفرانس محسوب مي‌شوند.

این کنفرانس خوشبختانه با استقبال چشمگیر و فزاینده اندیشمندان و صاحب‌نظران مواجه شده است. در مهلت مقرر حدود 600 مقاله به دبیرخانه کنفرانس واصل شده که نسبت به کنفرانس سوم افزایش بیش از دو برابری را نشان می‌دهد. هر یک از مقالات توسط حداقل دو صاحب‌نظر مرتبط با موضوع مورد ارزیابی قرار گرفت و نظرات داوران هر مقاله جهت جمع‌بندی و تصمیم‌گیری نهائی در کمیته منتخب علمی کنفرانس ارائه گردید. پس از انجام داوری، و با توجه به محدودیت‌ها، نهایتاً 105مقاله برای ارائه شفاهی و250 مقاله برای ارائه بصورت پوستر پذیرفته شد.

یکی از اقدامات ابتکاری این کنفرانس برگزاری پیش‌نشست‌ها بود که با هدف اطلاع‌رسانی و تبیین موضوع کنفرانس، جلب توجه صاحب‌نظران و پژوهشگران و ترغیب ایشان به مشارکت فعال در کنفرانس انجام گرفت. طی چند ماه گذشته در مجموع 5 پیش‌نشست با ویژگی‌های ذیل در رابطه با موضوع کنفرانس چهارم برگزار گردید:
1) «آینده‌پژوهی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» با همکاری پژوهشکده مطالعات آینده دانشگاه امیر کبیر – دانشگاه امیرکبیر 18 آذرماه ۱۳۹۳.
2) «سیر پیشرفت ایران در گذشته» با همکاری انجمن ایرانی تاریخ – بخش تاریخ دانشگاه تهران 24 آذرماه 1393.
3) « گفتمان انقلاب اسلامی؛ هویت و پیشرفت » با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی – پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی 28 دی‌ماه 1393.
4) «نقش محیط زیست در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» با همکاری سازمان حفاظت از محیط زیست و پژوهشکده مطالعات آینده – سازمان محیط زیست30 دی‌ماه 1393.
5) «آینده سلامت در کشور با محوریت مرجعیت علمی» با همکاری پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم و پژوهشکده مطالعات آینده - دانشگاه شهید بهشتی 15 بهمن‌ماه .1393.

با توجه به تجربه مثبت پیش‌نشست‌ها در ارتقاء کیفی کنفرانس، مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظر دارد برگزاری پیش‌نشست‌ها را برای کنفرانس‌های بعدی نیز تداوم بخشد. لذا از موسسات علمی-پژوهشی، دانشکده‌ها، گروه‌های تخصصی و انجمن‌های علمی دعوت می‌شود در صورت تمایل به مشارکت و همکاری مراتب آمادگی خود را به معاونت علمی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منعکس فرمایند.

در اینجا لازم می‌دانم از اعضای محترم کمیته علمی، کمیته منتخب داوری و کلیه داوران، کمیته اجرایی و تمامی دست‌اندرکاران و عوامل اجرایی که در برگزاری این رویداد مهم علمی مشارکت داشتند صمیمانه سپاسگزاری نمایم.هادي اكبرزاده
دبير چهارمین كنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت و
معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز


© تمامی حقوق مادی و معنوی این لوح فشرده متعلق به مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.